Ćwiczenia na cellulit: Jak zredukować widoczność pomarańczowej skórki

Uroda

Cellulit to problem, który dotyka wiele kobiet, niezależnie od wieku czy budowy ciała. Pomarańczowa skórka zdarza się u osób otyłych, ale też u tych, które mają smukłą sylwetkę. Nie jest to tylko kwestia estetyki, ale także zdrowia – cellulit może być objawem zaburzeń krążenia krwi, problemów hormonalnych czy genetycznych. Jednym ze sposobów na redukcję cellulitu są ćwiczenia. Sprawdź, jakie rodzaje aktywności fizycznej warto wybrać, by zredukować widoczność pomarańczowej skórki.

 1. Ćwiczenia kardio
  Ćwiczenia kardio to wysiłek o średniej lub dużej intensywności, który pobudza układ krążenia i wymianę tlenu w organizmie. Dzięki tej formie treningu spalasz tłuszcz z całego ciała, a nie tylko z wybranych miejsc. Do treningów kardio zaliczamy bieganie, jazdę na rowerze, pływanie, aerobik czy tańce. Najlepiej ćwiczyć minimum 30 minut, 3 razy w tygodniu.

 2. Trening siłowy
  Trening siłowy to ćwiczenia wzmacniające mięśnie, a jednocześnie zmniejszające tkankę tłuszczową. Dzięki niemu poprawia się sylwetka, a jednocześnie redukuje cellulit. Do pracy nad mięśniami warto wybrać hantle, kettlebell lub ćwiczenia wykorzystujące ciężar własnego ciała, jak przysiady czy pompki. Ćwicz minimum 2 razy w tygodniu, przez około 30 minut.

 3. Ćwiczenia na cellulit
  Istnieją także konkretne ćwiczenia, które pomagają w redukcji cellulitu. Nie działają one jednak na zasadzie spalania tkanki tłuszczowej, a bardziej na ujędrnieniu i wyrównaniu struktury skóry. Najskuteczniejsze ćwiczenia na cellulit to:

 • Przysiady sumo – stopy ustaw na szerokość bioder, a kolana skieruj na boki. Wykonuj przysiady, jakbyś chciała usiąść na krześle, trzymając plecy prosto. Powtórz 3 serie po 15 powtórzeń.
 • Deska – ułóż się na podłodze w pozycji pomostu, opierając się na przedramionach i palcach u stóp. Napnij brzuch i mięśnie nóg, utrzymuj pozycję przez 30 sekund, a następnie zrób przerwę i powtórz 3 razy.
 • Wykroki – wykonuj duże kroki naprzemiennie prawą i lewą nogą. Upewnij się, że kolano zgiętej nogi nie wychodzi poza linię palców stopy. Powtórz 3 serie po 10 powtórzeń każdą nogą.
 • Mostek – połóż się na plecach, zegnij nogi w kolanach, a stopy postaw na podłodze. Wyciągnij ramiona wzdłuż ciała. Naciśnij stopy w podłogę, unosząc biodra do góry. Utrzymaj pozycję przez 10 sekund, powtórz 3 razy.
 • Przeciąganie gumy – bądź w pozycji stojącej, trzymając gumę fitness za biodrami. Przeciągaj ją przed siebie, unosząc jednocześnie ręce do góry. Powtórz 3 serie po 10 powtórzeń.
 1. Uwaga na dietę
  Niestety, ćwiczenia nie wystarczą, by całkowicie pozbyć się cellulitu. Konieczna jest także dieta, która pomoże w redukcji tkanki tłuszczowej oraz poprawie stanu skóry. Ogranicz spożycie cukru, soli i tłuszczów nasyconych, a zwiększ ilość białka, warzyw i owoców. Unikaj procesowanych produktów i fast foodów, a postaw na zdrowe, naturalne źródła składników odżywczych.

 2. Regularność
  Ostatnie, ale nie mniej ważne, to regularność w ćwiczeniach. Nie od razu zauważysz efekty, ale jeśli będziesz systematyczna, po kilku tygodniach z pewnością zobaczysz poprawę. Staraj się wyznaczyć konkretny plan treningowy i trzymaj go, choćby 2-3 razy w tygodniu. Dziel treningi na sesje kardio i siłowe, a dołącz do nich ćwiczenia na cellulit. Pamiętaj, że każdy wysiłek jest lepszy niż brak aktywności fizycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *