Fitness na świeżym powietrzu: Korzyści treningu na zewnątrz

Uroda

Zapewne wiele osób trenujących w domowym zaciszu lub na siłowni przynajmniej raz na jakiś czas zadało sobie pytanie, czy fitness na świeżym powietrzu może przynieść jakiekolwiek korzyści. Okazuje się, że tak! W tym artykule przedstawiamy najważniejsze faktory, dla których warto włączyć trening na zewnątrz do swojego repertuaru.

 1. Korzyści dla zdrowia psychicznego
  Zacznijmy od najważniejszej kwestii – zdrowia psychicznego. Badania wykazują, że trening na świeżym powietrzu może przyczynić się do zmniejszenia poziomu stresu, lęku oraz poprawienia nastroju. Wszystko dzięki tzw. efektowi “zielonej terapii”, który jest wynikiem korzystania z natury i środowiska zewnętrznego podczas treningu.

 2. Wzmocnienie całego organizmu
  Trening na świeżym powietrzu nie tylko działa korzystnie na nasz umysł, ale również na cały nasz organizm. Dzięki częstemu wystawieniu ciała na naturalne warunki oraz różnorodność terenów, na których ćwiczymy, nasze ciało lepiej wzmacnia się i dostosowuje do różnych warunków atmosferycznych.

Lista wypunktowana:

 • ćwiczenia na różnorodnym terenie (np. w parku czy na plaży) rozwijają równowagę
 • wystawienie organizmu na działanie słońca przyczynia się do produkcji witaminy D3, co wpływa korzystnie na wchłanianie wapnia oraz wzmacnianie kości
 • bieganie na powietrzu wzmacnia układ sercowo-naczyniowy oraz poprawia kondycję
 1. Niższe koszty
  Kolejnym atutem treningu na świeżym powietrzu są niższe koszty. Nie potrzebujemy specjalnego sprzętu, jak w przypadku ćwiczeń na siłowni. Wystarczy nam dobra wilgotna odzież na każdą porę roku oraz buty do biegania.

 2. Większa motywacja
  Jak się okazuje, przeprowadzenie treningu na zewnątrz może również spowodować większą motywację do wykonywania ćwiczeń. Dla wielu osób trening w środowisku zewnętrznym jest bardziej atrakcyjny, ponieważ wiąże się z wakacjami, urlopem lub ogólnie przypomina aktywności, które uwielbiamy wykonywać na co dzień.

 3. Integracja z naturą i innymi ludźmi
  Ostatnią, ale nie mniej ważną korzyścią z fitnessu na świeżym powietrzu jest możliwość integracji z naturą i innymi ludźmi. Trening w parku, plaży czy lasach to również szansa na poznanie nowych osób z podobnymi zainteresowaniami.

Podsumowując, fitness na świeżym powietrzu to korzystna alternatywa dla treningu w domu lub na siłowni ze względu na korzyści dla zdrowia psychicznego i całego organizmu, niże koszty, większą motywację oraz możliwość integracji ze środowiskiem zewnętrznym i innymi ludźmi. Warto włączyć go do swojego codziennego repertuaru!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *