Pieśni religijne chwyty: Akordy i teksty popularnych utworów religijnych

Uroda

Pieśni religijne chwyty: Akordy i teksty popularnych utworów religijnych

Muzyka jest nieodłącznym elementem liturgii, a dla wielu osób także ważnym aspektem ich duchowości. Pieśni religijne towarzyszą nam na mszach, modlitwach, rekolekcjach i innych uroczystościach kościelnych. Dlatego warto znać popularne utwory religijne i umieć je śpiewać wraz z akordami na gitarę lub na inne instrumenty. W tym artykule przedstawiamy teksty i akordy najczęściej wykonywanych pieśni religijnych.

  1. Wstęp

Pieśni religijne towarzyszą nam na co dzień w wielu sytuacjach. Nie tylko na mszach czy rekolekcjach, ale także w domu, podczas modlitwy. Muzyka jest w stanie przemówić do naszego wnętrza i głębiej wprowadzić nas w atmosferę duchowości. Aby móc śpiewać pieśni religijne, warto znać ich teksty i akordy. W tym artykule przedstawiamy najpopularniejsze utwory religijne, które umożliwią ci akompaniowanie sobie na gitarze lub innym instrumencie.

  1. Teksty i akordy popularnych pieśni religijnych
  • “Niepokalaną poczęłaś” – tekst i chwyty na gitarę:

A E D E
Niepokalaną poczęłaś Dzieciątko święte A E D E
O Lily, lulu, lajlaj, lajlaj, lajlaj, laj
E D E A
Za nasze grzechy ukrzyżowane

  • “Barka” – tekst i chwyty na gitarę:

G C D G
Zdobywaj mnie dla siebie E7 A7 D7 G
Boże, mój Tato G C D G
Już na Ciebie czekam

  • “Boże, coś Polskę” – tekst i chwyty na gitarę:

G D G D
Boże, coś Polskę A D A D
W Twojej mocy, w Twojej mocy A D G D
W Twojej mocy, nasza siła

  • “Czuwaj, duszo, czuwaj” – tekst i chwyty na gitarę:

C G C G
Czuwaj, duszo, czuwaj Am Em Am G
Niechaj cię nie skusi światowy czas Am Em F C
Będź zawsze gotowa, całą troskę złoża

  • “Ojcze nasz” – tekst i chwyty na gitarę:

G D G D
Ojcze nasz, któryś jest w niebie A D A D
Święć się imię Twoje A D G D
Przyjdź Królestwo Twoje

  1. Czym są akordy?

Akord to jednoczesne zagranie kilku dźwięków na instrumencie muzycznym. W przypadku gitarowych akordów, najczęściej są to trzy lub cztery dźwięki grane jednocześnie. Akordy pozwalają na wygodne akompaniowanie sobie podczas śpiewania utworów. Najpopularniejsze akordy to G, D, C, A, E, a także ich modyfikacje, jak np. Em, Am, H7 czy D7.

  1. Jak grać na gitarze dźwięki akordów?

Aby grać na gitarze dźwięki akordów, należy nauczyć się układów palców na progach gryfu. Na przykład akord G jest grany poprzez ułożenie palców na piątym progu pierwszej struny (E), czwartym progu drugiej struny (H), trzecim progu trzeciej struny (G) oraz na czwartym progu czwartej struny (D).

  1. Podsumowanie

Śpiewanie pieśni religijnych to ważny element naszej duchowości. Aby śpiewać je wraz z akompaniamentem na gitarze, należy znać ich teksty i akordy. Najczęściej wykonywane pieśni religijne to np. “Niepokalaną poczęłaś”, “Barka”, “Boże, coś Polskę”, “Czuwaj, duszo, czuwaj” czy “Ojcze nasz”. Akordy na gitarze pozwalają na wygodne akompaniowanie sobie podczas śpiewu. Najczęściej używane to G, D, C, A, E, a także ich modyfikacje, jak np. Em, Am, H7 czy D7.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *